Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

Tel:0850 304 93 76

NVIDIA Mellanox DAC Network Kabloları

NVIDIA Mellanox DAC Network Kabloları
14-01-2022 tarihinde eklendi.
DAC Kablo nedir? CAT-5e kablolama ve 1GBASE-T, 15 yıldan fazla bir süredir veri merkezi ara bağlantı sahnesine hakim oldu. Ancak 10G Ethernet'e geçişin hem güç tüketimi hem de maliyet açısından önemli bir engel olduğu kanıtlandı. İşte o zaman Doğrudan Takılan Bakır (DAC) kablolama, diğer adıyla Twinax gizlice devreye girdi ve önemli bir pazar payı elde etti.

Şimdi, hiper ölçek, kurumsal, depolama ve birçok yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) kurulumundaki hemen hemen tüm uygulamalarda, özellikle 25G, 50G ve 100G'deki yüksek hızlı bağlantılar için, sunucu rafları içinde tercih edilen ara bağlantı haline geldi.Sayfanın orjinal hali için buraya bakabilirsiniz.
https://community.mellanox.com/s/article/introduction-to-linkx-dac-cables

DAC, doğrudan bir elektrik bağlantısı oluşturur, bu nedenle Doğrudan Bağlantılı Bakır kablolama adı verilir. Bir DAC, 1/0 elektriksel mantıksal sinyalinin iki kablo arasındaki voltaj farkı olduğu iki kablodur. Tek yönlü şerit oluşturmak için bir tel çifti kullanılır; böylece iki çift, tek kanallı, çift yönlü bir ara bağlantı oluşturur. Benzer şekilde, dört kanal için sekiz tel çifti. Hepsini birden fazla koruyucu folyo katmanına sarın ve telleri protokol, veri hızı, kablo uzunluğu vb. hakkında kimlik verilerini içeren bir EEPROM çipli küçük bir PCB'ye lehimleyin. Ardından, hepsini endüstri standardı fiş kabuğuna koyun. Konektör uçlarıyla eksiksiz bir kablo oluşturmak için SFP veya QSFP gibi. DAC kablolarının içinde pek bir şey olmasa da, bunlara giren çok sayıda tasarım mühendisliği ve üretim teknolojisi vardır.

Mellanox DAC Kablo

Yüksek sinyal hızlarında, teller radyo antenleri gibi davranır. Bu, daha uzun erişim ve daha yüksek veri hızı anlamına gelir, bu da daha fazla EMI koruması gerektirmesine ve kablonun daha kalın ve bükülmesi daha zor hale gelmesine neden olur. IEEE ve IBTA, Ethernet ve InfiniBand uygulamaları için kablo standart özelliklerini belirler. 10 Gb/sn sinyalleşme standardı 7 metrelik erişimleri destekler; 25 Gb/sn DAC'ler için maksimum erişim genellikle 3 metredir - sunucu raflarını yukarı ve aşağı yaymak için yeterlidir.

 

DAC Kablo kullanmanın Avantajları

 Düşük fiyat

DAC'ın popülaritesi iki kelimeyle özetlenebilir: düşük fiyat. Bakır kablolama, yüksek hızlı sistemleri birbirine bağlamanın en ucuz yoludur. Tamamı otomatik makinelerde yerleşik bir bakır tel, lehim topu ve küçük PCB maliyetini yenmek zor. Aktif optik kablolar (AOC) gibi daha karmaşık teknolojiler daha uzun erişime sahiptir, ancak DAC'lerden çok daha pahalıya mal olur. AOC'lerde kullanılan GaAs VCSEL lazerleri, SiGe kontrol IC'leri, InP lazerleri veya Silikon Fotoniklerin tümü, mikron altı hizalama toleransları, el emeği ve montajı için çok çeşitli parça gerektirir.

 

Sıfır Güç

Düşük fiyatın yanı sıra, kalıcı popülerliklerinin diğer büyük nedeni, DAC'nin neredeyse sıfır güç tüketmesidir. Birkaç çalışma, bileşen düzeyinde (ör. çip veya kablo) tasarruf edilen 1 Watt'ın tesis düzeyinde 3 ila 5 Watt'a karşılık geldiğini göstermektedir. 100 KV sokak hatlarından 3 Volt'a kadar tüm güç dağıtım kayıpları ile tesiste faktoring yapıldığında ve tek bir raf kasasındaki 54-72 sunucunun her birinde soğutma fanları ve ayrıca tüm ara fanlar eklendiğinde Watt değeri artar. çatı klimasına giden yol – sadece 1 Watt'lık ekstra güce güç sağlamak ve soğutmak için. Örneğin. 100 Gb/sn AOC 4,6 Watt tüketirken DAC sıfırdır!

 

Şimdi, bu tasarrufu 100.000 kablo ve sermaye harcaması veya (CapEx) ve güç tüketimi işletim harcaması (OpEx) üzerinden her kabloda tasarruf edilen birkaç dolar ile çarpın ve maliyetler hızla artar! Büyük veri merkezleri, elektrik faturalarına ayda 4 milyon dolardan fazla harcıyor!

Bu düşük maliyetli, düşük güç tüketimi ve yüksek performanslı yetenekler, sunucuları ve depolamayı en üst noktaya bağlamak için kullanıldıklarından, DAC-in-a-Rack'in hiper ölçekli, kurumsal ve birçok HPC sisteminde çok popüler hale gelmesine neden oldu. ağ bağdaştırıcı kartlarını kullanan raf anahtarları. Sadece bir rafta ihtiyaç duyulan kablo sayısı 32-56 veya daha fazla olabileceğinden, küçük performans veya maliyet farkı bile çok önemli hale geliyor. Bu, özellikle büyük veri merkezleri on veya yüz binlerce kablo bağlantısı dağıttığında geçerlidir.

 

 

 

FEC Hususları

Birçok veri merkezi operatörünün "Temizlemek için sadece FEC kullanacağız" dediğini duyduk. Sunucu rafında, 25G hattında en son IEEE spesifikasyonu başına 2 metreden az erişimlerde İleri Hata Düzeltme (FEC) devrelerinin kullanılması önerilmez – yüksek değerli sunucuları bağlamak için DAC için en yaygın erişim 2 metredir! FEC, her yönde yaklaşık 120 ns gecikme ekler. Trafiğin çoğunu taşıyan sunucu yukarı bağlantıları için bu gecikme, işleri gerçekten yavaşlatabilir. FEC, aşırı yüklenmeden ve bir paketi yeniden iletmeye zorlamadan önce yalnızca çok sayıda hatayı algılayabilir ve düzeltebilir. Sunucu yukarı bağlantıları, toplam donanım maliyetlerinin yüzde 65'ini oluşturduğu ve tüm verilerin işlendiği yer olduğu için hatasız kalmanın en önemli bağlantılarıdır. Bu nedenle, onları verimli tutmak, yüksek verimi korumak için çok önemlidir.

 

 

 

InfiniBand sistemleri, gecikmeyi en aza indirmekle ilgili olduğundan, InfiniBand sistemleri sinyal kalitesi konusunda Ethernet sistemlerine göre çok daha katıdır. Böylece InfiniBand sistemleri, veri hatalarını temizlemek için her yönde 120 ns'ye mal olabilen FEC kullanımından kaçınır. Büyük veri merkezlerinde, gecikme gecikmesi, verilerin geçmesi gereken tüm çeşitli ara bağlantılarla toplanabilir, bu nedenle en aza indirmek operatörler için kilit öneme sahiptir.

 

 

DAC Kabloları - Neden Mellanox?

 Mellanox, 18 LinkX DAC Seçeneği Sunuyor!

Neden bu kadar çok seçenek? Cevap, her bağlantı noktasında maliyetleri optimize etmektir. DAC kabloları, 128 adede kadar bağlantıyı (4x25G çarpı 32 bağlantı noktası) destekleyen 32 ila 56 bağlantı noktalı raf üstü anahtarlarda kullanılır. DAC kabloları, hem yeni hem de eski ekipmanı birbirine bağlayan birçok farklı konfigürasyonda kullanılır.

 

 Mellanox, anahtarları ve ağ adaptörünü SFP ve QSFP DAC kabloları ve bağlantı noktası adaptörlerini kullanarak alt sistemlere bağlamak için altı farklı kablolama şeması sunar.

 

- SFP-SFP kabloları

- QSFP-QSFP kabloları

- QSFP-4SFP koparma kabloları (diğer adıyla hibrit/ayırıcı kablolar)

- QSFP-2QSFP koparma kabloları

- QSA: SFP kablolarıyla kullanılan QSFP-SFP mekanik bağlantı noktası adaptörü

Mellanox DAC Kablo


Matematiği yapmaya devam etmek için, şimdi toplam 12 farklı Ethernet DAC seçeneği olan 10G ve 25G hat hızları için iki ile çarpın. Buna, toplam on sekiz farklı DAC ara bağlantı seçeneği için HDR200, HDR100EDR (4x25G), FDR (4x14G), FDR10 ve QDR (4x10G) oranlarında dört farklı InfiniBand DAC QSFP-QSFP DAC kablosunu ekleyin. Ethernet protokolünü taşımak için 14G FDR InfiniBand sinyalini kullanan 14G tabanlı Ethernet'i dahil etmek istiyorsanız, bir tane daha var. “VPI” olarak adlandırılan bu, Mellanox'a özgüdür ve 4x14G veya 56G Ethernet'i etkinleştirir. Kasım 2016'daki SuperComputing'de Mellanox, 200 Gb/sn HDR Quantum anahtarlarını ve ConnectX-6 ağ adaptörlerini ve HDR200 QSFP56 DAC kablolarını ve bir HDR200-Dual HDR100 1:2 ayırıcı kablosunu duyurdu. Bu, Mellanox'un InfiniBand ve Ethernet protokolleri için sunduğu en maliyet ve performans açısından optimize edilmiş ağ bağlantılarını oluşturmanın toplam 18 farklı yolunu getiriyor.

 

 

 

Aşağıdaki şekil, raf sistemlerini Raf Üstü anahtarlara bağlamak için tüm farklı kablolama seçeneklerini göstermektedir. DAC kabloları ayrıca çeşitli alt sistemleri diğer alt sistemlere de doğrudan bağlayabilir. Yukarıda 25G hat oranlarında gösterilen anahtarlar, ağ adaptörleri ve DAC kablolarının tümü 10G hat oranlarında da mevcuttur.

Mellanox DAC KabloMellanox DAC Kablo ve Ethernet Kartlarını Türkiye'de StorNET firmasından da satın alabilirsiniz.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?